لارستان یکی از شهرستان‌های جنوبی استان فارس با مرکزیت شهر لار است. این شهرستان از جنوب و شرق به استان هرمزگان، از جنوب غربی به شهرستان لامرد، از غرب به شهرستان خُنج و از شمال  به شهرستانهای جهرم و داراب محدود می‌شود. منطقة لارستان دارای  16809 کیلومترمربّع وسعت و ٢٢٦٨٧٩ نفر جمعیت[1] است که از لحاظ وسعت بزرگترین و از لحاظ جمعیت سوّمین شهرستان استان فارس است. فاصله مرکز شهرستان (شهر لار) تا شیراز حدود 300 کیلومتر و تا بندرعباس 190 کیلومتر است. اين شهرستان داراي 7 شهر به اسامي لار، اِوز، خُنج ، بِيرم ، جويم، بنارويه ، خور وعمادده و همچنين شامل 7 بخش مرکزي، اوز، خُنج، بيرم ، جويُم ، بنارويه و صحراي باغ است. شکل 1، نقشة استان فارس و موقعیت شهرستان لارستان را نشان می‌دهد.

 

نقشه فارس

نقشه فارس

 

لارستان از پیشینه و شهرت تاریخی خاصی برخوردار است. در گذشته، به منطقة وسیعی از جنوب ایران «ایالت لارستان» اطلاق می‌شده ‌است که شهرهایی مانند بندرگمبرون (بندرعباس)، بندرلنگه، بستک، لامرد، مهر، علسویه وکنگان جزء ایالت لارستان به مرکزیت لار بوده ‌است.

لارستان، به‌عنوان بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرستان جنوب استان فارس، از مزایای ویژه‌ای برخوردار است: موقعیت جغرافیایی ممتاز آن در جنوب کشور، وجود فرودگاه بين‌المللي لار از جهت دسترسي آسان به نيروي انساني كارآمد و سهولت تردد، وجود مراکز آموزش عالی بزرگ در جنوب کشور ازجمله دانشگاه پیام نور اِوز و دانشگاه آزاد اسلامی لارستان، نزديكي به بنادر، ارتباط زیاد با كشورهاي حوزة خليج فارس به منظور مبادلة كالا و خدمات وكسب بازارهاي جديد، همجواري با ميادين پارس جنوبي از نظر ايجاد و توسعة صنايع وخدمات پشتيباني مرتبط، واقع شدن آن در قطب صنايع الكترونيك كشور و دسترسي به راه آهن سراسري در شهرستان، از مهمترین مزایای آن است.

 

[1] بر اساس  سرشماری عمومی مرکز آمار ایران  در سال 1390