معرفی

رشته مهندسی برق یکی از زیرمجموعه های گروه فنی و مهندسی است که دانشجویان می توانند در مقاطع عالی تحصیلی آن را انتخاب کنند و به تحصیل در آن بپردازند. رشته مهندسی برق دانش مطالعه و تحلیل پدیده های فیزیکی مانند بار الکتریکی و آثار آن ها است. هدف ایجاد رشته مهندسی برق تربیت افراد مستعدی است که بتوانند با استفاده از علم و دانش فنی به طراحی، بهره برداری و توسعه، نظارت، مدیریت و نگهداری از سیستم های الکتریکی در زمینه های مرتبط بپردازند. رشته مهندسی برق بسیار گسترده است و حتی در بسیاری از رشته های دیگر مانند مهندسی پزشکی نیز کاربرد دارد؛ به همین جهت کاربرد و آینده شغلی خوبی دارد. برای آمادگی بیشتر دانشجویان رشته مهندسی برق و به دلیل ماهیت رشته های فنی این رشته علاوه بر مباحث نظری و تئوری، دورس آزمایشگاهی، کارآموزی، و پروژه نیز دارند. گرایش‌های مقطع کارشناسی رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی دارای ۵ گرایش زیر است که دانشجویان از ترم پنجم در یکی از این گرایش ها دروس تخصصی خود را میگذراند. مهندسی الکترونیک مهندسی مخابرات مهندسی قدرت مهندسی کنترل مهندسی پزشکی (بیوالکتریک ـ بیوانفورماتیک در برخی دانشگاه‌ها) مهندسی صدا (صرفا در مقطع کارشناسی ارشد) مباحث ارشته مهندسی برق یکی از زیرمجموعه های گروه فنی و مهندسی است که دانشجویان می توانند در مقاطع عالی تحصیلی آن را انتخاب کنند و به تحصیل در آن بپردازند. رشته مهندسی برق دانش مطالعه و تحلیل  پدیده های فیزیکی مانند بار الکتریکی و آثار آن ها است.

هدف ایجاد رشته مهندسی برق تربیت افراد مستعدی است که بتوانند با استفاده از علم و دانش فنی به طراحی، بهره برداری و توسعه، نظارت، مدیریت و نگهداری از سیستم های الکتریکی در زمینه های مرتبط بپردازند. رشته مهندسی برق بسیار گسترده است و حتی در بسیاری از رشته های دیگر مانند مهندسی پزشکی نیز کاربرد دارد؛ به همین جهت کاربرد و آینده شغلی خوبی دارد.

برای آمادگی بیشتر دانشجویان رشته مهندسی برق و به دلیل ماهیت رشته های فنی این رشته علاوه بر مباحث نظری و تئوری، دورس آزمایشگاهی، کارآموزی، و پروژه نیز دارند.

 

گرایش‌های مقطع کارشناسی

رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی دارای ۵ گرایش زیر است که دانشجویان از ترم پنجم در یکی از این گرایش ها دروس تخصصی خود را میگذراند.

مهندسی الکترونیک

مهندسی مخابرات

مهندسی قدرت

مهندسی کنترل

مهندسی پزشکی (بیوالکتریک ـ بیوانفورماتیک در برخی دانشگاه‌ها)

 

مباحث اصلی

مباحث اصلی مهندسی برق موارد زیر هستند:

معادلات دیفرانسیل، جبر خطی و تحلیل فوریه

پردازش سیگنال (پیوسته و گسسته‌زمان)

مدارها و سیستم‌های الکترونیکی آنالوگ

مدارها و سیستم‌های الکترونیکی دیجیتال، ریزپردازنده‌ها

الکترومغناطیس، امواج الکترومغناطیسی و آنتن‌ها

ماشین‌های الکتریکی (موتورها، ژنراتورها و ترانسفورمرها)

سیستم‌های انتقال انرژی الکتریکی

سیستم‌های مخابراتی و انتقال اطلاعات (آنالوگ و دیجیتال)

سیستم‌های کنترل و رباتیک

مهندسی پزشکی

مهندسی صدا

مدارهای الکتریکی ۱و۲، سیگنال‌ها و سیستم‌ها، الکترونیک ۱و۲، مدارهای منطقی، الکترومغناطیس، معادلات دیفرانسیل، ریاضیات مهندسی، آمار و احتمالات، ماشین‌های الکتریکی ۱و۲، بررسی سیستم‌های قدرت ۱ برخی از دروسی است که دانشجویان تمام گرایش‌های مهندسی برق در مقطع کارشناسی موظف به گذراندن آن هستند.صلی مباحث اصلی مهندسی برق موارد زیر هستند: معادلات دیفرانسیل، جبر خطی و تحلیل فوریه پردازش سیگنال (پیوسته و گسسته‌زمان) مدارها و سیستم‌های الکترونیکی آنالوگ مدارها و سیستم‌های الکترونیکی دیجیتال، ریزپردازنده‌ها الکترومغناطیس، امواج الکترومغناطیسی و آنتن‌ها ماشین‌های الکتریکی (موتورها، ژنراتورها و ترانسفورمرها) سیستم‌های انتقال انرژی الکتریکی سیستم‌های مخابراتی و انتقال اطلاعات (آنالوگ و دیجیتال) سیستم‌های کنترل و رباتیک مهندسی پزشکی مهندسی صدا مدارهای الکتریکی ۱و۲، سیگنال‌ها و سیستم‌ها، الکترونیک ۱و۲، مدارهای منطقی، الکترومغناطیس، معادلات دیفرانسیل، ریاضیات مهندسی، آمار و احتمالات، ماشین‌های الکتریکی ۱و۲، بررسی سیستم‌های قدرت ۱ برخی از دروسی است که دانشجویان تمام گرایش‌های مهندسی برق در مقطع کارشناسی موظف به گذراندن آن هستند.

==================================================

مشاور گروه مهندسی برق

نام و نام خانوادگی: لادن صادقی خرمی

آخرین مدرک تحصیلی: دکتری

دانشگاه محل تحصیل: دانشگاه شیراز

پست الکترونیک: sadeghikhorrami@gmail.com

=================================================

آرایش ترمی دروس رشته مهندسی برق مجتمع آموزش عالی لارستان  را از اینجا دریافت نمایید.